1. Breidzje - Tryater
  2. AaiPet - BonteHond
  3. Ignite - ISH
  4. I Call My Brothers - Danstheater AYA / Toneelmakerij
  5. Woestijnjasmijntjes - Toneelmakerij
  6. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  7. Alice - De Stilte
  8. Oorlog - Theater Artemis
  9. Solo van Nas en Jim - Maas theater en dans
  10. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  11. Breidzje - Tryater
  12. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  13. De dag dat de papegaai zelf iets wilde zeggen - Theater Artemis
  14. Manxmouse - Theatregroep Kwatta
  15. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  16. Liefde - Maas theater en dans
  17. Solo van Nas en Jim - Maas theater en dans
  18. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  19. Dag meneer Van Dalen - TG Graasland
  20. Liefde - Maas theater en dans
  21. Expeditie Peter Pan - Het Laagland
  22. Tik Tak Slaap - Sanne Zwije / Feikes Huis
  23. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  24. Onderstebodem - Toneelmakerij
  25. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  26. Karawane - Tryater
  27. Liefde - Maas theater en dans
  28. Woei! -
  29. Zwier
  30. Expeditie Peter Pan - Het Laagland
  31. Sterrenwachter - TG Winterberg
  32. Karawane - Tryater
  33. Trui - Sanne Zweije
  34. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  35. De man die alles weet - Maas theater en dans / Theater Artemis
  36. Breidzje - Tryater
  37. Mappamondo - Dadodans/Gaia Gonnelli
  38. Episch - DOX
  39. Vliegende koe - De Stilte
  40. Muziek van Beneden - Het Houten Huis
  41. De PindakaasPrins - Oorkaan
  42. De man die alles weet - Maas theater en dans / Theater Artemis
  43. Overtreffende Trap - De Stilte
  44. Liefde - Maas theater en dans
  45. Happily Ever After - Maas theater en dans
  46. De Tantes - Toneelmakerij
  47. Edward Scharenhand - Theater Sonnevanck
  48. Wij gaan op berenjacht - Theater Sonnevanck
  49. Falling Dreams - Het Filiaal
  50. Fantastische Meneer Vos - Meneer Monster
  51. Karawane - Tryater
  52. De dag dat de papegaai zelf iets wilde zeggen - Theater Artemis
  53. Hoge Fronten - Niet Wiet, Wel Nel
  54. Tik Tak Slaap - Sanne Zweije
  55. In mijn hoofd ben ik een dun meisje - NTjong
  56. Buurvrouw en Buurvrouw - Het Kleine Theater
  57. Beauty en het beest - Maas theater en dans
  58. Eitje - Maas theater en dans
  59. Solo van Nas en Jim - Maas theater en dans
  60. Leo en Lena - NTjong
  61. Guerilla - Danstheater AYA / DOX
  62. Sluier - Danstheater AYA
  63. Breidzje - Tryater
  64. Cellostorm - Oorkaan
  65. Nadia - Toneelmakerij
  66. Karawane - Tryater
  67. Oorlog - Theater Artemis
  68. De grote illusionist - Het Filiaal
  69. Woestijnjasmijntjes - Toneelmakerij
  70. Klaas - NTjong
  71. Nadia - Toneelmakerij
  72. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  73. Als je maar hard genoeg rent - Theater Artemis
  74. Beauty en het beest - Maas theater en dans
  75. The Basement - De Dansers
  76. Bromance - Toneelgroep Oostpool
  77. GTA5 - Toneelgroep Oostpool
  78. Oorlog - Theater Artemis
  79. Happily Ever After - Maas theater en dans
  80. Nadia - Toneelmakerij
  81. 4 Musketiers - Holland Opera
  82. Woestijnjasmijntjes - Toneelmakerij

Awards

THE GOLDEN & SILVER Crickets in the Netherlands

Since  the 70’s  special Nominations and Awards are given for the best productions and best stage achievements for Performing Arts for Young Audiences.

Each year during the Theatre Festival in Amsterdam the Golden and Silver Crickets are the most important awards for TYA. The Silver Crickets are the nominees for that year’s Golden Cricket.

The winner of the Golden Cricket 2016-2017 Best Production was:

Liefde (8+) – Maas theater en dans

The Silver Crickets 2016-2017 for Best Production were for:

Pretpark by Toneelgroep Oostpool and Theater Sonnevanck

Sell Me Your Secret by Maas theater en dans

Moes by Casier & Dies

It’s my mouth I can say what I want to by Toneelgroep Oostpool/Theater Sonnevanck

Elements of Freestyle by ISH

The winner of the Golden Cricket 2016-2017 Best Stage Achievement was:

Musician, composer and danser Guy Corneille for his multi-performance in The Basement (12+) by De Dansers, Theater Strahl en Wies Merkx.

The Silver Crickets 2016-2017 for Best Stage Achievement were for:

Wikke van Houwelingen en Marloes van der Hoek voor Oorlog by Theater Artemis

 

The productions Liefde by Maas and Oorlog by Artemis were also nominated for the Mime Prize, another category in the Theatre Festival awards.


The winner of the Golden Cricket 2015-2016 Best Production was:

Bromance by Toneelgroep Oostpool & Theater Sonnevanck

The Silver Crickets 2015-2016 for Best Production were for:

In mijn hoofd ben ik een dun meisje by Ntjong

Bezoek voor Beer by Het Laagland

Falling Dreams by Het Filiaal theatermakers

Het Hamiltoncomplex by HETPALEIS

Toen wij van Rotterdam vertrokken by Maas theater en dans

The winner of the Golden Cricket 2015-2016 Best Stage Achievement was:

Sanne Danz for her set design for Alice in Wonderland by Maas theater en dans.


 

The ZAPP Awards is given by a jury of children, who choose the best production every theatre season.

The ZAPP award 2016-2017 was for:

Joris en de Drakentemmers van Het Laagland

The ZAPP award 2015-2016 was for De Gelaarsde Poes by Het Ro Theater